RWR74S2210DSB12
Mfr.Part #
RWR74S2210DSB12
Description
RES 221 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Package / Case :
Power (Watts) :
5W
Max Power Dissipation :
5W
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
221Ohms
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.5%
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
7.92mm
Power Rating :
5W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
22.225mm
Diameter :
7.92mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Published :
Datasheets
RWR74S2210DSB12
Vishay / Dale RWR74S2210DSB12
Through Hole 221Ohms, 5W, Wirewound,