RWR74S1R00FRBSL
Mfr.Part #
RWR74S1R00FRBSL
Description
RES 1 OHM 5W 1% WW AXIAL
Packaging :
Bulk
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
5W
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Construction :
Tubular
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Composition :
Wirewound
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Free :
Contains Lead
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm