RWR74S18R2FSB12
Mfr.Part #
RWR74S18R2FSB12
Description
RES 18.2 OHM 5W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Resistance :
18.2 Ohms
Power (Watts) :
5W
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.312 Dia x 0.875 L (7.92mm x 22.23mm)
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Other Names :
RWR74S18R2FSB12-MIL
Features :
Military, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR74S18R2FSB12
Vishay / Dale RWR74S18R2FSB12
18.2 Ohms, 5W, Wirewound,