RWR74S1870FRB12
Mfr.Part #
RWR74S1870FRB12
Description
RES 187 OHM 5W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Number of Terminations :
2
Diameter :
7.92mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Axial
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
5W
Resistance :
187Ohms
Power Rating :
5W
Length :
22.225mm
Max Power Dissipation :
5W
Width :
7.92mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RWR74S1870FRB12
Vishay / Dale RWR74S1870FRB12
Through Hole 187Ohms, 5W, Wirewound,