RWR74S1840FSB12
Mfr.Part #
RWR74S1840FSB12
Description
RES 184 OHM 5W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
7.92mm
Power Rating :
5W
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
5W
Resistance :
184Ohms
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Published :
Max Power Dissipation :
5W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Length :
22.225mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant
Datasheets
RWR74S1840FSB12
Vishay / Dale RWR74S1840FSB12
184Ohms, 5W, Wirewound,