RWR74S1690FRRSL
Mfr.Part #
RWR74S1690FRRSL
Description
RES 169 OHM 5W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
169Ohms
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Published :
Power Rating :
5W
Power (Watts) :
5W
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Length :
22.225mm
Width :
7.92mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
5W
Datasheets
RWR74S1690FRRSL
Vishay / Dale RWR74S1690FRRSL
169Ohms, 5W, Wirewound,