RWR74S1501FSRSL
Mfr.Part #
RWR74S1501FSRSL
Description
RES 1.5K OHM 5W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Resistance :
1.5kOhms
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
5W
Length :
22.225mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Published :
Width :
7.92mm
Package / Case :
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
5W
Power (Watts) :
5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR74S1501FSRSL
Vishay / Dale RWR74S1501FSRSL
1.5kOhms, 5W, Wirewound,