RWR74S1401FSB12
Mfr.Part #
RWR74S1401FSB12
Description
RES 1.4K OHM 5W 1% WW AXIAL
Length :
22.225mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
5W
Lead Length :
38.1mm
Width :
7.92mm
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Power Rating :
5W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Resistance :
1.4kOhms
Max Power Dissipation :
5W
Datasheets
RWR74S1401FSB12
Vishay / Dale RWR74S1401FSB12
1.4kOhms, 5W, Wirewound,