RWR74S1400FPB12
Mfr.Part #
RWR74S1400FPB12
Description
RES 140 OHM 5W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
P (0.1%)
Width :
7.92mm
Power Rating :
5W
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
140Ohms
Tolerance :
±1%
Diameter :
7.92mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Packaging :
Bulk
Published :
Max Power Dissipation :
5W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Composition :
Wirewound
Termination :
Lead Length :
38.1mm
Length :
22.23mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
5W
Datasheets
RWR74S1400FPB12
Vishay / Dale RWR74S1400FPB12
Through Hole 140Ohms, 5W, Wirewound,