RWR74S1070FRBSL
Mfr.Part #
RWR74S1070FRBSL
Description
RES 107 OHM 5W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Width :
7.92mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Feature :
Military, Moisture Resistant
Length :
22.225mm
Resistance :
107Ohms
Max Power Dissipation :
5W
Power Rating :
5W
Power (Watts) :
5W
Datasheets
RWR74S1070FRBSL
Vishay / Dale RWR74S1070FRBSL
107Ohms, 5W, Wirewound,