RWR74NR500FSBSL
Mfr.Part #
RWR74NR500FSBSL
Description
RES 0.5 OHM 5W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Length :
22.225mm
Power (Watts) :
5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
5W
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Power Rating :
5W
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Packaging :
Bulk
Resistance :
500mOhms
Width :
7.92mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR74NR500FSBSL
Vishay / Dale RWR74NR500FSBSL
500mOhms, 5W, Wirewound,