RWR74NR100FSB12
Mfr.Part #
RWR74NR100FSB12
Description
RES 0.1 OHM 5W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
Resistance :
100mOhms
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
7.92mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
5W
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Power Dissipation :
5W
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Power Rating :
5W
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
11 Weeks
Package / Case :
Diameter :
7.92mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Length :
22.225mm
Datasheets
RWR74NR100FSB12
Vishay / Dale RWR74NR100FSB12
Through Hole 100mOhms, 5W, Wirewound,