RWR74N68R1FMB12
Mfr.Part #
RWR74N68R1FMB12
Description
RES 68.1 OHM 5W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Diameter :
7.92mm
Resistance :
68.1Ohms
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
5W
Failure Rate :
M (1%)
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Packaging :
Bulk
Length :
22.225mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
5W
Package / Case :
Power Rating :
5W
Tolerance :
±1%
Width :
7.92mm
Datasheets
RWR74N68R1FMB12
Vishay / Dale RWR74N68R1FMB12
Through Hole 68.1Ohms, 5W, Wirewound,