RWR74N5R00BSRSL
Mfr.Part #
RWR74N5R00BSRSL
Description
RES 5 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Resistance :
5Ohms
Power (Watts) :
5W
Width :
7.92mm
Max Operating Temperature :
250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
22.225mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Power Rating :
5W
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RWR74N5R00BSRSL
Vishay / Dale RWR74N5R00BSRSL
5Ohms, 5W, Wirewound,