RWR74N3600FRS73
Mfr.Part #
RWR74N3600FRS73
Description
RES 360 OHM 5W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
5W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Published :
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
360Ohms
Length :
22.225mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
5W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Datasheets
RWR74N3600FRS73
Vishay / Dale RWR74N3600FRS73
360Ohms, 5W, Wirewound,