RWR74N30R1FSB12
Mfr.Part #
RWR74N30R1FSB12
Description
RES 30.1 OHM 5W 1% WW AXIAL
2
Published :
Max Operating Temperature :
250°C
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Wirewound
Diameter :
7.92mm
Resistance :
30.1Ohms
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
5W
Length :
22.225mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
5W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
7.92mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Max Power Dissipation :
5W
Datasheets
RWR74N30R1FSB12
Vishay / Dale RWR74N30R1FSB12
Through Hole 30.1Ohms, 5W, Wirewound,