RWR74N1500FRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR74N1500FRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 150 OHM 5W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
Resistance :
150Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
7.92mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Published :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
5W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
Composition :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Supplier Device Package :
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
5W
Tolerance :
±1%
Length :
22.225mm
Max Power Dissipation :
5W
Datasheets
RWR74N1500FRRSL
Vishay / Dale RWR74N1500FRRSL
150Ohms, 5W, Wirewound,