RWR71SR200FRB12
Mfr.Part #
RWR71SR200FRB12
Description
RES 0.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Width :
4.75mm
Mount :
Through Hole
Resistance :
200mOhms
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
39 Weeks
Size / Dimension :
0.187Diax0.812L 4.75mmx20.62mm
Supplier Device Package :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
20.6248mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
4.75mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Package / Case :
Power Rating :
2W
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
2W
Datasheets
RWR71SR200FRB12
Vishay / Dale RWR71SR200FRB12
Through Hole 200mOhms, 2W, Wirewound,