RWR71S5110FRB12
Mfr.Part #
RWR71S5110FRB12
Description
RES 511 OHM 2W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Resistance :
511Ohms
Power (Watts) :
2W
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
2W
Size / Dimension :
0.187Diax0.812L 4.75mmx20.62mm
Military, Moisture Resistant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Diameter :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
4.75mm
Length :
20.6248mm
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Bulk
Power Rating :
2W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
RWR71S5110FRB12
Vishay / Dale RWR71S5110FRB12
Through Hole 511Ohms, 2W, Wirewound,