RWR71S2491FSB12
Mfr.Part #
RWR71S2491FSB12
Description
RES 2.49K OHM 2W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Product Category :
TAIWAN SEMICONDUCTOR
Resistance :
2.49 kOhms
Features :
Military, Moisture Resistant
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.187 Dia x 0.812 L (4.75mm x 20.62mm)
TAIWAN SEMICONDUCTOR
Packaging :
MouseReel
Other Names :
RWR71S2491FSB12-MIL
Brand :
Power (Watts) :
2W
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR71S2491FSB12
Vishay / Dale RWR71S2491FSB12
2.49 kOhms, 2W, Wirewound,