RWR71S23R7FPB12
Mfr.Part #
RWR71S23R7FPB12
Description
RES 23.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Resistance :
23.7Ohms
Lead Length :
38.1mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Wirewound
Diameter :
4.75mm
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
4.75mm
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Power Rating :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Failure Rate :
P (0.1%)
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
39 Weeks
Size / Dimension :
0.187Diax0.812L 4.75mmx20.62mm
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
20.6248mm
Datasheets
RWR71S23R7FPB12
Vishay / Dale RWR71S23R7FPB12
Through Hole 23.7Ohms, 2W, Wirewound,