RWR71S1400FRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR71S1400FRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 140 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
4.75mm
Length :
20.6248mm
Supplier Device Package :
Axial
Resistance :
140Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
2W
Feature :
Military, Moisture Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Power Rating :
2W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR71S
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Package / Case :
Size / Dimension :
0.187Diax0.812L 4.75mmx20.62mm
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
21 Weeks
Composition :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RWR71S1400FRRSL
Vishay / Dale RWR71S1400FRRSL
140Ohms, 2W, Wirewound,