RWR71S1002FSB12
Mfr.Part #
RWR71S1002FSB12
Description
RES 10K OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Length :
20.6248mm
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.812L 4.75mmx20.62mm
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR71S
Feature :
Military, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Termination :
Axial
Resistance :
10kOhms
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
4.75mm
Power (Watts) :
2W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Power Dissipation :
2W
Packaging :
Bulk
Power Rating :
2W
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR71S1002FSB12
Vishay / Dale RWR71S1002FSB12
Through Hole 10kOhms, 2W, Wirewound,