RWM08261001GR15E1
- Mfr.Part #
- RWM08261001GR15E1
- Manufacturer
- Vishay / Sfernice
- Package / Case
- Conformal
- Datasheet
- Download
- Description
- SFERNICE FIXED RESISTORS
- Manufacturer :
- Vishay / Sfernice
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Mount :
- Through Hole
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- Not Applicable
- Rated Power Dissipation (P) :
- 8W
- Number of Terminations :
- 2
- Tolerance :
- 2%
- Resistor Type :
- FIXED RESISTOR
- HTS Code :
- Composition :
- Wirewound
- Contact Plating :
- Copper, Silver, Tin
- Terminal Finish :
- Tin/Silver/Copper (Sn99Ag0.3Cu0.7)
- Rated Temperature :
- 25°C
- Temperature Coefficient :
- 75 ppm/°C
- Packing Method :
- TR
- Diameter :
- 7.4mm
- Radiation Hardening :
- No
- Power Rating :
- 8W
- Operating Temperature (Max) :
- 350°C
- Additional Feature :
- FLAME PROOF, STANDARD: CECC40201-001
- Working Voltage :
- 500V
- Length :
- 24.7mm
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Construction :
- Tubular
- Package / Case :
- Conformal
- JESD-609 Code :
- E8
- Resistance :
- 1kOhm
- ECCN Code :
- EAR99
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Datasheets
- RWM08261001GR15E1
Through Hole FIXED RESISTOR, 1kOhm, Wirewound,