RWM05266201JR15E1
Mfr.Part #
RWM05266201JR15E1
Resistance :
6.2kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature (Max) :
350°C
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Published :
Additional Feature :
FLAME PROOF, STANDARD: CECC40201-001
Diameter :
7.4mm
Working Voltage :
350V
JESD-609 Code :
E8
Package / Case :
Conformal
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn99Ag0.3Cu0.7)
Length :
24.7mm
Rated Temperature :
25°C
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
111 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Temperature Coefficient :
75 ppm/°C
Power Rating :
7W
Packing Method :
TR
Tolerance :
5%
Construction :
All-Welded
Datasheets
RWM05266201JR15E1
Vishay / Sfernice RWM05266201JR15E1
Through Hole FIXED RESISTOR, 6.2kOhm, Wirewound,