RWM05264701JR15E1
Mfr.Part #
RWM05264701JR15E1
Through Hole Resistors
HTS Code :
JESD-609 Code :
E8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature (Max) :
350°C
Diameter :
7.4mm
Pbfree Code :
yes
Construction :
All-Welded
Resistance :
4.7kOhm
Rated Temperature :
25°C
Packing Method :
TR
Power Rating :
7W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
350V
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Wirewound
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
FLAME PROOF, STANDARD: CECC40201-001
Length :
24.7mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
75 ppm/°C
Tolerance :
5%
Package / Case :
Conformal
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn99Ag0.3Cu0.7)
Datasheets
RWM05264701JR15E1
Vishay / Sfernice RWM05264701JR15E1
Through Hole FIXED RESISTOR, 4.7kOhm, Wirewound,