RW2S0DAR150JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW2S0DAR150JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
4524 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.15 OHM 5% 2W J LEAD
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Bulk
Feature :
Current Sense
Size / Dimension :
0.455Lx0.240W 11.56mmx6.10mm
Power Rating :
2W
Series :
RW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±5%
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.231 5.87mm
Max Power Dissipation :
2W
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
150mOhm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
4524 J-Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Terminal Shape :
J BEND
Termination :
SMD/SMT
Height :
5.8674mm
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Published :
Composition :
Wirewound
Datasheets
RW2S0DAR150JE
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 150mOhm, ±5%, -55°C~150°C