RW2S0CB1R00JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW2S0CB1R00JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
4122 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1 OHM 5% 2W J LEAD
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
100V
Terminal Shape :
J BEND
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
100V
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
4122 J-Lead
Size / Dimension :
0.407Lx0.226W 10.34mmx5.74mm
Series :
RW
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.227 5.77mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Composition :
Wirewound
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
1Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
2W
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Feature :
Current Sense
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
Height :
5.7658mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Power Rating :
2W
Datasheets
RW2S0CB1R00JE
Ohmite RW2S0CB1R00JE
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 1Ohm, ±5%, -55°C~150°C