RW2S0DA100RJE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW2S0DA100RJE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
4524 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100 OHM 5% 2W J LEAD
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
5.74mm
Construction :
Pedestal Mount
Resistance :
100Ohm
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Composition :
Wirewound
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Height Seated (Max) :
0.231 5.87mm
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Reach Compliance Code :
Unknown
Feature :
Current Sense
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.455Lx0.240W 11.56mmx6.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
4524 J-Lead
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Power Rating :
2W
Series :
RW
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Datasheets
RW2S0DA100RJE
Ohmite RW2S0DA100RJE
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 100Ohm, ±5%, -55°C~150°C