RW2S0CBR020JT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW2S0CBR020JT
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
4122 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.02 OHM 5% 2W J LEAD
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.227 5.77mm
Height :
5.64mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Voltage - Rated :
100V
Package / Case :
4122 J-Lead
Termination :
J-Lead
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Construction :
Pedestal Mount
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.407Lx0.226W 10.34mmx5.74mm
Power Rating :
2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Feature :
Current Sense
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
20mOhm
Composition :
Wirewound
Series :
RW
Published :
Datasheets
RW2S0CBR020JT
Ohmite RW2S0CBR020JT
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 20mOhm, ±5%, -55°C~150°C