RW1S5CAR150JET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW1S5CAR150JET
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
3916 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.15 OHM 5% 1.5W J LEAD
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size Code :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Wirewound
Published :
Package / Case :
3916 J-Lead
Terminal Shape :
J BEND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Power Rating :
1.5W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.164 4.17mm
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Current Sense
Size / Dimension :
0.394Lx0.159W 10.01mmx4.04mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
150mOhm
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Rated DC :
75V
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
yes
Height :
4.1656mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
75V
Series :
RW
Datasheets
RW1S5CAR150JET
Ohmite RW1S5CAR150JET
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RW Series, Wirewound, 150mOhm, ±5%, -55°C~150°C