RW1S5CAR150JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW1S5CAR150JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
3916 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.15 OHM 5% 1.5W J LEAD
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
75V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.164 4.17mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
Power Rating :
1.5W
Resistance :
150mOhm
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Composition :
Wirewound
Size Code :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
3916 J-Lead
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Current Sense
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Series :
RW
Height :
4.03mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.159W 10.01mmx4.04mm
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Terminal Shape :
J BEND
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RW1S5CAR150JE
Ohmite RW1S5CAR150JE
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RW Series, Wirewound, 150mOhm, ±5%, -55°C~150°C