RW1S0BAR470JT
Mfr.Part #
RW1S0BAR470JT
Description
RES 0.47 OHM 5% 1W J LEAD
Resistance :
470mOhm
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Height :
3.5814mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Max Power Dissipation :
1W
Packing Method :
TR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Tolerance :
±5%
Power Rating :
1W
Lead Free :
Contains Lead
Case Code (Imperial) :
Construction :
Pedestal Mount
Datasheets
RW1S0BAR470JT
Ohmite RW1S0BAR470JT
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 470mOhm, ±5%, -55°C~150°C