RW1S0BAR240JT
Mfr.Part #
RW1S0BAR240JT
Description
RES 0.24 OHM 5% 1W J LEAD
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
Pedestal Mount
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Packing Method :
TR
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
3.5814mm
Resistance :
240mOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Datasheets
RW1S0BAR240JT
Ohmite RW1S0BAR240JT
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 240mOhm, ±5%, -55°C~150°C