RW1S0BAR036JT
Mfr.Part #
RW1S0BAR036JT
Description
RES 0.036 OHM 5% 1W J LEAD
Power Rating :
1W
Resistance :
36mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Pedestal Mount
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Published :
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Height :
3.45mm
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Datasheets
RW1S0BAR036JT
Ohmite RW1S0BAR036JT
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 36mOhm, ±5%, -55°C~150°C