RW1S0BA56R2J
Mfr.Part #
RW1S0BA56R2J
Package / Case
2515 J-Lead
Description
RES 56.2 OHM 5% 1W 2515
Stock
50
In Stock :
50
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Ratings :
Supplier Device Package :
2515
Technology :
Package / Case :
2515 J-Lead
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Product Type :
Wirewound Resistors
Failure Rate :
Power (Watts) :
1W
Subcategory :
Resistors
Resistance :
56.2 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.141" (3.58mm)
Datasheets
RW1S0BA56R2J
Ohmite RW1S0BA56R2J
RW Series, Wirewound, 56.2 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 150°C