RVPX-J16MM1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RVPX-J16MM1
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
BACKPLANE, 16 POSITION, MIDDLE,
Stock
361
In Stock :
361
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Specialized
Operating Temperature :
Current Rating :
1.5 A
Voltage Rating :
Connector Style :
VITA 46, Center
Current Rating (Amps) :
1.5A
Features :
Number of Rows :
1 Row
Housing Color :
Black
RoHS :
Details
Connector Type :
Receptacle, Female Blade Sockets
Package :
Tray
Pitch :
1.8 mm
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Gender :
Male
Number of Positions :
16 Position
Connector Usage :
Backplane
Termination :
Press-Fit
Contact Plating :
Gold
Product Status :
Active
Product :
Connector Modules
Mounting Type :
Through Hole
Base Product Number :
RVPX-J
Number of Contacts :
144
Number of Positions Loaded :
All
Number of Columns :
16
Color :
Material Flammability Rating :
Contact Finish :
Gold
Accessory Type :
Series :
RVPX - VITA 46
Termination Style :
Solder Pin
Contact Layout, Typical :
Body Orientation :
Vertical
Datasheets
RVPX-J16MM1
Amphenol Aerospace Operations RVPX-J16MM1
RVPX - VITA 46 Series Receptacle, Female Blade Sockets Press-Fit Gold - 50.0µin (1.27µm) 16 Position Positions Pitch: 1.8 mm - Through Hole