RVA0G151MNG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RVA0G151MNG
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Depth :
4.3mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Series :
FPCAP, VA
Leakage Current :
700µA
Dissipation Factor :
0.12 %
Capacitance :
150µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Height :
2.8mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
4.1mm
Type :
Polymer
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage :
4V
Life (Hours) :
1000 hours
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Polarity :
Polar
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
2.6A
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Mount :
PCB, Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Diameter :
4.1 mm
Voltage - Rated DC :
4V
Datasheets
RVA0G151MNG
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RVA0G151MNG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:4V, Package / Case:2917 (7343 Metric), Number of Terminations:2, RVA0G151MNG pinout, RVA0G151MNG datasheet PDF, RVA0G151MNG amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RVA0G151MNG ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon RVA0G151MNG
150μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.118 3.00mm Tape & Reel (TR) 18mOhm FPCAP, VA Surface Mount Polymer General Purpose