RV8S-S-A240Z-D24
Mfr.Part #
RV8S-S-A240Z-D24
Package / Case
Module
Description
SSR RELAY SPST-NO 2A 24-280V
Stock
68
In Stock :
68
Product Category :
Solid State Relays
Output Type :
AC, Zero Cross
Mount :
DIN Rail
Voltage - Input :
19.6V~30VDC
Throw Configuration :
SPST
Package / Case :
Module
Termination :
Spring Clamp
Number of Pins :
4
Current Rating :
2A
Operating Supply Voltage :
280V
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Termination Style :
Spring Terminal
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
2015
Voltage - Load :
24V~280V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RV8S-S-A240Z-D24
IDEC RV8S-S-A240Z-D24
RV8S-S-A240Z-D24 datasheet pdf and Solid State Relays product details from IDEC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BA SERIES TERMINAL BLOCK
    BA SERIES TERMINAL BLOCK
    BN SERIES TERMINAL BLOCK
    BN SERIES TERMINAL BLOCK
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V