RUT1608JR200CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RUT1608JR200CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.2 OHM 5% 1/8W 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
RUT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±5%
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Factory Lead Time :
47 Weeks
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
200mOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RUT1608JR200CS
Samsung Electro-Mechanics RUT1608JR200CS
RUT Series, Thick Film, 200mOhms, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C