RTDW1R-500RF8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RTDW1R-500RF8
Manufacturer
Riedon
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
SENSOR RTD 500 OHM 1% 3500PPM
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
RTDW
Resistance Tolerance :
±1%
Current :
3mA
Resistance @ 0°C :
500Ohm
Temperature Coefficient :
±6000ppm/°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
0°C~100°C