P0K1.161.6W.A.010
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P0K1.161.6W.A.010
Manufacturer
Innovative Sensor Technology
Description
100 OHM, 1.6 X 1.2 MM, -200 C TO
Manufacturer :
Innovative Sensor Technology
Product Category :
Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)
Resistance :
100 Ω
Lead Length :
10 mm
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-200 °C
RoHS :
Compliant
Datasheets
P0K1.161.6W.A.010
P0K1.161.6W.A.010 Overview
It is essential that these current sensors work at a temperature above -200 °C.