RT9018A-12GQW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT9018A-12GQW
Manufacturer
Richtek
Package / Case
10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN POS ADJ 3A 10WDFN
Manufacturer :
Richtek
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable, Power Good
Voltage - Output (Max) :
5.15V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Supplier Device Package :
10-WDFN (3x3)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Dropout Voltage :
210mV
Output Configuration :
Positive
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 3A
Number of Regulators :
1
Max Operating Temperature :
85°C
Current - Quiescent (Iq) :
1.2mA
Min Current Limit :
3.2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
10-WFDFN Exposed Pad
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage :
1.2V
Current - Output :
3A
Output Type :
Adjustable (Fixed)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.8V 1.2V
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
RT9018A-12GQW
Richtek RT9018A-12GQW
[Voltage Regulators - Linear Richtek RT9018A-12GQW] Overview
With a maximum output current of 3A and a wide input voltage range, this regulator delivers exceptional versatility, accommodating various system requirements with ease. Its compact 10WDFN package ensures efficient thermal dissipation, enabling seamless integration into space-constrained designs without compromising on performance.
RT9018A-12GQW Features
  • High precision voltage regulation
  • Adjustable output for versatile applications
  • Maximum output current of 3A