RT9011-12GJ6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT9011-12GJ6
Manufacturer
Richtek
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.2V/1.2V TSOT23-6
Manufacturer :
Richtek
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Regulators :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Output Voltage :
1.2V
PSRR :
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 300kHz)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Control Features :
Enable
Dropout Voltage :
240mV
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V 1.2V
Mount :
Surface Mount
Current - Output :
300mA 300mA
Voltage Dropout (Max) :
0.33V @ 300mA 0.33V @ 300mA
Mounting Type :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Supplier Device Package :
TSOT-23-6
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Max Operating Temperature :
85°C
Min Current Limit :
330mA
Published :
Output Configuration :
Positive
Datasheets
RT9011-12GJ6
Richtek RT9011-12GJ6
[Voltage Regulators - Linear Richtek RT9011-12GJ6] Overview
Featuring a compact TSOT236 package, the RT9011-12GJ6 delivers dual 1.2V outputs with exceptional efficiency and minimal voltage dropout. Its advanced thermal protection and overcurrent safeguards guarantee optimal performance even under challenging operating conditions, providing peace of mind to engineers and designers.
RT9011-12GJ6 Features
  • Dual 1.2V output voltage