RSB1A120F7S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RSB1A120F7S
Manufacturer
Schneider Electric
Description
HARMONY, INTERFACE PLUG-IN RELAY
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Series :
RSB
Mounting Type :
Plug In
Rated control supply voltage at AC 50 Hz :
Number of contacts as normally open contact :
Must Operate Voltage :
96 VAC
Features :
Voltage type for actuating :
AC
Termination Style :
Screw Terminal
RoHS :
Details
Height :
29
Coil Insulation :
Contact Configuration :
SPDT
Seal Rating :
Coil Resistance :
10.2 kOhms
Product Category :
Industrial Relays
Number of contacts as change-over contact :
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Type :
Industrial Relays
Current Rating :
12 A
Coil Type :
Non-Latching
Coil Voltage :
120VAC
Depth :
19.6
Type :
Zelio
Number of contacts as normally closed contact :
Operate Time :
12 ms
Product Status :
Active
Contact Form :
SPST (1 Form A)
Package :
Box
Type of electric connection :
Plug-in connection
Product :
Contact Rating (Current) :
12 A
Rated control supply voltage at AC 60 Hz :
Maximum Input Voltage :
120V AC
Brand :
Subcategory :
Relays
With detachable clamps :
yes
Mounting Style :
Plug In
Switching Voltage :
300/ 5V dc
Width :
12.5
Material of contact surface :
Other
Must Release Voltage :
18 VAC
Degree of protection (IP) :
IP40
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Nominal current :
12
Release Time :
10 ms
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Material contact :
Other
Coil Termination :
Plug Pin
Contact Termination :
Plug Pin
Coil Current :
11.8 mA