RSB1A120F7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RSB1A120F7
Manufacturer
Schneider Electric
Description
HARMONY, INTERFACE PLUG-IN RELAY
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Insulation :
Contact Rating (Current) :
12 A
Coil Termination :
Plug Pin
Release Time :
20 ms
Coil Voltage :
120 VAC
Contact Termination :
Plug Pin
Must Operate Voltage :
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Features :
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Type :
Harmony Relay
Package :
Box
Height :
64.2 mm
Subcategory :
Relays
Contact Form :
SPST (1 Form A)
IP Rating :
IP40
Product Type :
Industrial Relays
Mounting Style :
Socket
Maximum Input Voltage :
120V AC
Contact Configuration :
SPDT
Coil Resistance :
8.36 kOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Brand :
Termination Style :
Plug In
Switching Voltage :
250/12V dc
RoHS :
Details
Coil Current :
14.4 mA
Product Status :
Active
Product :
Industrial Relays
Width :
15.6 mm
Operate Time :
20 ms
Series :
RSB
Contact Current Rating :
12:00 AM
Product Category :
Must Release Voltage :
18 VAC
Current Rating :
12 A
Mounting Type :
Plug In
Coil Type :
Non-Latching
Length :
84.2 mm