RSA1E101MCN1GS
Mfr.Part #
RSA1E101MCN1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Series :
FPCAP, RSA
Ripple Current @ High Frequency :
3.1A @ 100kHz
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current @ Low Frequency :
310mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm
Capacitance :
100μF
Datasheets
RSA1E101MCN1GS
Nichicon RSA1E101MCN1GS
100μF ±20% Radial, Can - SMD 0.315 8.00mm Tape & Reel (TR) 22mOhm FPCAP, RSA Surface Mount Polymer General Purpose