RSA0E331MCN1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RSA0E331MCN1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Flat
Series :
FPCAP, RSA
Voltage - Rated DC :
2.5V
Type :
Polymer
Dissipation Factor :
0.12 %
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Length :
7.2mm
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.16A @ 100kHz
Polarity :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
330µF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
316mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current :
3.16A
Leakage Current :
700µA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount Land Size :
0.256Lx0.256W 6.50mmx6.50mm
Published :
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Termination :
SMD/SMT
Width :
6.5mm
Datasheets
RSA0E331MCN1GS
Nichicon RSA0E331MCN1GS
330μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 14mOhm FPCAP, RSA Surface Mount Polymer General Purpose