RR50E681MDN1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RR50E681MDN1
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 2.5V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Ripple Current :
6.63A
Leakage Current :
0.425mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
663mA @ 120Hz
Lead Pitch :
3.5052mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Type :
Polymer
Polarity :
Polar
Voltage - Rated :
2.5V
JESD-609 Code :
e3
Series :
FPCAP, RR5
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
3.5mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
680μF
Ripple Current @ High Frequency :
6.63A @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
8mm
Length :
11.5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.15
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
RR50E681MDN1
Nichicon RR50E681MDN1
680μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Tape & Box (TB) 5mOhm FPCAP, RR5 Through Hole Polymer General Purpose