RR2BA-ULAC24V
Mfr.Part #
RR2BA-ULAC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Stock
9
In Stock :
9
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Max Current Rating :
10A
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Coil Current :
105mA
Must Operate Voltage :
19.2VAC
Operating Temperature :
-25°C~40°C
Operate Time :
25ms
Must Release Voltage :
7.2VAC
Contact Material :
Silver (Ag)
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Socketable
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Coil Type :
Non Latching
Max Voltage Rating (AC) :
120V
Weight :
82g
Switching Voltage :
240VAC 30VDC -Max
Published :
2005
Mount :
Socket
Series :
RR
Coil Voltage :
24VAC
Termination :
Solder
Feature :
Lighted Indicator
Coil Voltage (AC) :
24V
Throw Configuration :
DPDT
Coil Resistance :
79Ohm